Витяг з інструкції

по дотриманню правил техніки безпеки

та правила роботи в компютерних класах

загальноуніверситетської навчальної комп’ютерної лабораторії

 

  • 1. Основні вимоги по техніці безпеки.

В комп’ютерних класах встановлені комп'ютери і периферійні пристрої з живленням від мережі змінного струму 220В. Обладнання комп’ютерної лабораторії є джерелом електромагнітного випромінювання. У зв'язку з необхідністю захисту від поразки електричним струмом і шкідливого впливу електромагнітного випромінювання встановлені наступні правила:

  1. Робота в комп’ютерних класах дозволяється виключно в присутності викладача або інженера лабораторії. Заборонено працювати на комп’ютерах без відповідного допуску викладача до заняття. Забороняється присутність в приміщенні комп’ютерного класу осіб, що не пройшли інструктаж по техніці безпеки.
  2. Забороняється самостійно вмикати / вимикати живлення комп’ютерного класу на лабораторному електричному щитку (крім аварійних ситуацій). Категорично забороняється торкатися до клем щитка і підключати до нього які-небудь пристрої.
  3. Забороняється починати роботу за робочими місцями, де порушена цілісність корпусу комп'ютера, монітора, клавіатури, маніпулятора миша. Під час роботи потрібно дбайливо відноситись до обладнання. По закінченні роботи необхідно здати своє робоче місце викладачу або інженеру лабораторії.
  4. Не допускається самостійне перемикання силових кабелів живлення і кабелів в зв'язку з периферійними пристроями на задній кришці корпусу комп'ютера та монітора, а також відключення штепсельних роз'ємів. Забороняється прикладати механічні зусилля (наступати ногами, смикати) на силові кабелі живлення та на кабелі зв'язку з периферійними пристроями.
  5. Забороняється самостійно розбирати комп'ютер, монітор, клавіатуру, маніпулятор миша, принтер, а також робити які-небудь дії по їх ремонту. З всіх питань, пов'язаних з несправностями комп'ютера потрібно звертатися до лаборанта або викладача.
  6. Забороняється знаходитися в комп’ютерній лабораторії у верхньому одязі, а також приймати їжу і курити.
  7. Не дозволяється пересувати столи з обладнанням, переставляти обладнання на столах і повертати монітори. Забороняється пересувати будь-які частини комп’ютера без дозволу викладача або інженера лабораторії, відкривати кришки системних блоків, класти на системні блоки комп’ютерів будь-які предмети.
  8. Не допускається закладати робоче місце сторонніми предметами (сумками, пакетами тощо). Для зберігання особистих речей потрібно використати стіл, що знаходиться при вході в комп’ютерну лабораторію.

 

  • 2.Правила роботи в комп'ютерних класах.

Навчальна комп’ютерна лабораторія призначені для навчання студентів університету з IBM-сумісними персональними комп'ютерами. При роботі в комп’ютерних класах необхідно дотримуватись правил техніки безпеки. З усіх питань, пов'язаних з роботою комп'ютерів, потрібно звертатися до викладача або інженера лабораторії. Від студентів, що навчаються в комп’ютерних класах, вимагається дбайливе ставлення до обладнання:

  1. Приходячи на робоче місце перевірте його комплектність: наявність комп'ютера (системного блоку), монітора, клавіатури, маніпулятора миша, коврика для маніпулятора миша (Mouse pad). Йдучи з робочого місця, здайте його викладачеві або інженеру лабораторії.
  2. Не допускається вимкнення живлення комп'ютера (крім аварійних ситуацій). Не дозволяється самостійно (без дозволу викладача) натискати кнопку «RESET» на системному блоці ПК;
  3. Забороняється вимикати живлення монітора. Монітор включається разом з системним блоком, до якого він підключений. Настройку монітора ручками під екраном проводьте тільки з дозволу викладача. Забороняється доторкатися до екрана монітора (захисного фільтра) і обертати монітор.
  4. Акуратно працюйте з клавіатурою. Не ударяйте сильно по клавішах. Не працюйте на клавіатурі стоячи. Не висувайте задні додаткові ніжки на клавіатурі. Уникайте роботи на клавіатурі брудними руками. Щоб уникнути пошкодження з'єднувального кабелю клавіатури працюйте з клавіатурою тільки на столі.
  5. Не прикладайте великих зусиль при натисненні на клавіші миші. Оберігайте мишу від пилу і бруду. Забороняється розгвинчувати мишу і торкатися кульки миші пальцями.
  6. Не допускається використання програм, що заважають нормальній роботі інших користувачів. Використання програм, які виводять звук, використання в текстах або іменах файлів нецензурних або образливих виразів розглядається як хуліганство і карається позбавленням права роботи в комп’ютерних класах згідно 4.
  7. Особи, помічені в системному хуліганстві (зміна права доступу, несанкціонована модифікація загально-доступної інформації, зміна системної інформації), позбавляються права роботи в комп’ютерних класах згідно 4.
  8. Не допускається запускати будь-які комп’ютерні ігри (як із власних дискет, так із інтегрованих пакетів).

За роз'ясненням правил роботи можна звернутися до чергового інженера лабораторії або викладача.

 

  • 3.Аварійні ситуації.
  1. При припиненні подачі електроенергії самостійно вимкнути ПК;
  2. При явному виході апаратури з ладу (дим, вогонь, аварійна сигналізація) свій ПК або весь комп’ютерний клас необхідно вимкнути з електромережі і негайно повідомити викладача чи чергового інженера лабораторії;
  3. У випадку слабого ураження електричним струмом необхідно повідомити про це викладача або чергового інженера лабораторії.
  4. При отриманні травми потрібно надати першу медичну допомогу, викликати лікаря або швидку медичну допомогу по телефону 1

 

  • 4.Відповідальність за порушення правил роботи і правил техніки безпеки
  1. За порушення правил роботи студенту оголошується зауваження з записом його до графи «Порушення» журналу “Обліку проходження студентами інструктажу по дотриманню правил техніки безпеки та правил експлуатації комп’ютерної техніки, допуск для подальших занять в ком’ютерних класах надається адміністрацією навчальної комп’ютерної лабораторії.

 

Дотримання та виконання правил техніки безпеки є обов’язковим і спрямоване на збереження обладнання навчальної комп’ютерної лабораторії та запобігання нещасним випадкам.